Pielęgnacja materiałów

Ogólne zasady pielęgnacji ubrań, których warto się trzymać

  • nie przechowuj ubrań ciasno upchniętych
  • pierz pranie tak, aby w bęben był wypełniony +/- do połowy i rzeczy “miały miejsce”
  • do większości prania nie używaj płynu do płukania, ponieważ ma on tendencję do oblepiania włókien naturalnych
  • ciemne rzeczy pierz na lewej stronie
  • używaj dedykowanych programów w pralce i żelazku (wełna, jedwab itp.)
  • nie susz w pełnym słońcu
  • ubrania z wełny/kaszmiru czy jeansu pierz tak rzadko, jak to możliwe

WAŻNE
Informacje z jakich materiałów zrobione jest Twoje ubranie znajdziesz na wewnętrznej metce. W naszym sklepie również na każdej stronie w opisie produktu.

Wool, pure wool, virgine wool, merino wool, alpaka, moher, kaszmir, angora – to wszystko w praniu traktuj jako wełnę

Jak pielęgnować ubrania z wełny?

Pierz je rzadko (ubrania z wełny / kaszmiru / alpaki itp.) mają tę właściwość, że są w pewien sposób “samoczyszczące”. Aby je odświeżyć wystarczy często je tylko przewietrzyć (najlepiej przez noc na zewnątrz). Pierz je tylko wtedy, gdy naprawdę tego wymagają.

Pranie wełnianych ubrań

Podstawowa zasada przy praniu wełny (i jej odmian) to brak różnicy temperatur pomiędzy temperaturą prania i płukania oraz niska temperatura.
Ubrania wełniane pierzemy maksymalnie w 30 st. C (rekomendujemy 20 stopni). Na metkach najczęściej znajduje się zalecenie prania ręcznego, ale coraz więcej nowoczesnych pralek jest już technologicznie na tyle rozwinięta, że mają dedykowane programy do prania ubrań. Sami korzystamy z takiego właśnie rozwiązania. Program do prania wełny, zmniejszamy temperaturę na 20 st. C oraz obroty na max 600/min.
Nie trzyj, nie pocieraj podczas prania ręcznego wełnianych ubrań, tylko delikatnie je wygniataj. Podobnie po praniu – nie wykręcaj rzeczy, aby nie uszkodzić włókien, a jedynie osusz delikatnie ręcznikiem i susz na płasko

Do prania wełnianych rzeczy używamy delikatnego płynu do prania wełny, w bardzo małej ilości.

Nie używamy płynu do płukania, gdyż może oblepiać delikatne włókna, zwłaszcza w kaszmirowych rzeczach.

Suszenie wełnianych ubrań

Wełniane rzeczy suszymy na płasko, przewracając od czasu do czasu, aby zapewnić dostęp powietrza z obu stron i uniknąć rozciągnięcia włókien. Jeśli posiadacie nowszy model suszarki bębnowej z dedykowanym programem do suszenia wełny, to również można z niego skorzystać. Wełny nie powinno się suszyć w pełnym słońcu ani na kaloryferze.

Przechowywanie wełnianych ubrań

Wełniane i kaszmirowe swetry najbezpieczniej jest przechowywać złożone w szafie. Jeśli jednak wełniane rzeczy, które chcesz przechowywać nie są ciężkie (np lekkie sweterki, marynarki, spodnie, lekkie spódnice), możesz powiesić je na wieszaku, jednak uważaj, aby był to porządny wieszak z wyprofilowanymi ramionami, dzięki któremu unikniesz odkształceń. Aby uniknąć pojawienia się moli, trzymaj w szafie woreczki z suszoną lawendą, która je odstrasza i – przede wszystkim – dbaj o to, by chować do szafy przewietrzone, suche ubrania i nie układaj ich zbyt ciasno

Prasowanie wełnianych ubrań

Na lewej stronie, na najniższej temperaturze (lub dedykowanym programie wełna/kaszmir). Nie pracuj, jeśli nie jest to konieczne. Świetnie sprawdzi się prasowanie parą bez dotykania żelazkiem materiału (lub parownicą).

Usuwanie zmechaceń na wełnianych ubraniach

Wełniane ubrania mechacą się i jest to proces całkowicie naturalny. Powstają wtedy malutkie kuleczki (najczęściej pod pachami czy po bokach ubrania). Niezastąpionym gadżetem jest golarka do ubrań, która kosztuje kilkanaście złotych, jest wielokrotnego użytku, a świetnie radzi sobie ze zmechaceniami. Pamiętaj tylko, aby nie przyciskać jej za mocno i używać na suchych rzeczach.

Jak dbać o ubrania z jedwabiu?

Najczęściej zalecane jest pranie chemiczne, ale można je prać ręcznie (lub w pralce, jeśli ma do tego dedykowany program: jedwab)

Pranie jedwabnych ubrań

Letnia lub zimna woda (max 30st.), delikatne środki, brak tarcia, rozciągania itp., płukać w czystej wodzie lub wodzie z minimalną ilością octu

Suszenie jedwabnych ubrań

Nie wolno go suszyć na słońcu, ale jednocześnie trzeba dbać o bardzo dobre wysuszenie, ponieważ jedwab ma skłonności do pleśnienia.

Prasowanie jedwabnych ubrań

Prasuj delikatnie wilgotny materiał, na lewej stronie i w niskiej temperaturze (większość żelazek ma odpowiednie programy)

Uważaj na perfumy czy antyperspirant, jedwab to bardzo delikatny materiał

Jak dbać o lniane ubrania?

Pranie lnianych ubrań

Oddzielamy jasne od ciemnych kolorów. Pranie delikatne, w 30 st.C z delikatnym detergentem, nie stosujemy płynów zmiękczających. Z każdym praniem lniana tkanina staje się bardziej “miękka”

Suszenie lnianych ubrań

Len warto suszyć na świeżym powietrzu, ale można go też suszyć w suszarkach bębnowych – na krótkim i delikatnym programie (ostrożnie, bo len nie powinien być “przesuszony”)

Prasowanie lnianych ubrań

Prasujemy lekko wilgotny jeszcze materiał, na wysokiej temperaturze ok. 200 stopni, najlepiej na lewej stronie

Jak dbać o bawełniane ubrania?

Pranie bawełnianych ubrań

Oddzielaj jasne pranie od ciemnego. Ciemne ubrania i z nadrukami pierz na lewej stronie. Zalecane pranie w pralce w temperaturze 30 st. C , najlepiej w trybie eco lub bawełna. Jeansy warto prać jak najrzadziej, ponieważ pranie osłabia ich włókna.

Suszenie bawełnianych ubrań

Ubrania z bawełny mogą się delikatnie kurczyć podczas suszenia w suszarce bębnowej (zalecamy suszenie na programie delikatne).

Jak dbać o ubrania z wiskozy?

Pranie ubrań z wiskozy

O wiskozę dba się podobnie jak o bawełnę, można spokojnie prać je razem.

Suszenie ubrań z wiskozy

Należy pamiętać, że wiskoza jest podatna na odkształcenia,  dlatego przy cięższych rzeczach zalecane jest suszenie na płasko; warto unikać rozciągania materiału.

Prasowanie ubrań z wiskozy

Najlepiej na lewej stronie, aby uniknąć efektu świecenia się materiału, średnia temperatura.

Przechowywanie ubrańz wiskozy

Należy unikać wieszania cięższych wiskozowych ubrań na wieszakach, ponieważ mogą się odkształcić.